02: Dokąd zmierzamy?

 

Witajcie.
Zostałem poproszony, żeby napisać coś na wstępie, bo okazało się, że po powołaniu strony do życia bardzo dynamicznie rośnie liczba osób, które identyfikują się z naszymi postawami. Wyjaśnijmy więc o co w tym całym zamieszaniu chodzi. 

projekt lider

Projekt LIDER powstał z potrzeby serca. Wielu strażaków zauważa, że krucho dziś z postawami w służbie. I nie chodzi o to, żeby lamentować, że wszystko jest złe. Bardziej o to, że zauważalna jest postawa samozadowolenia, która przynosi wiele negatywnych skutków. Niechęć do doskonalenia, przekonanie o własnej nieomylności, zarozumiałość w dyskusji czy też ogólne zmęczenie faktem funkcjonowania w straży. Staram się to przede wszystkim zrozumieć, bo trzeba przyznać, że wielokrotnie ludziom oferuje się niewiele, aby zdobyć ich serce, zaangażowanie, wsparcie. Niemniej jednak sam nie potrafię przyjąć biernej postawy – jest mi ona skrajnie obca i okazuje się, że podobnie myśli bardzo wielu strażaków. Nieważne czy jesteś z PSP czy OSP i jakie masz stanowisko czy funkcję – każdy strażak jest częścią większego systemu i aby machina funkcjonowała każdy jest ważny i tak powinien się czuć. Wykonując swoje zadania z wiarą w ich sens jesteśmy w stanie przenosić góry, wątpiąc w celowość naszej pracy obniżamy swoje standardy i cele. Dlatego wraz z grupą podobnie myślących ludzi postanowiliśmy działać. Chcemy przede wszystkim promować pozytywne postawy. Nie zależy nam na stawianiu nikogo w złym świetle, bo cenimy dobre stosunki między ludźmi. Jednak jesteśmy zdecydowani pokazać, że istnieje wysoki standard, nasza wersja rzeczywistości i ma wielu zwolenników. Jeśli na tym tle ktoś wypada źle, bo mu się nie chce lub zbyt mało w tym dla niego jego osobistej korzyści… cóż, postawa zaangażowania bierze się z przekonań i poczucia służby bliźniemu. Żadne szczere staranie nie wyniknie z oczekiwania czy wręcz roszczenia sobie prawa do nagrody, pochwały, wyróżnienia, specjalnego traktowania. Jedynym sposobem, aby przestać źle wypadać na tle innych jest wzięcie się do roboty!

Nasze motto to „Róbmy swoje!”. A nawet, róbmy nieco więcej. Kropla drąży skałę, efekty przyjdą same. Będzie to poprawa jakości działań, stosunków, wreszcie nasza satysfakcja z przykładania się do doskonalenia rzeczywistości wokół nas samych. Bądźmy też świadomi, że nasz rozwój leży tylko i wyłącznie w naszych własnych rekach – stańmy się świadomymi i zdecydowanymi na działanie panami własnej rzeczywistości. Kropla drąży skałę. Uwierzcie mi, wiem co mówię i na pewno wielu potwierdzi to z własnego doświadczenia. Najważniejsze to mieć zasady i się ich trzymać! Robić swoje! I troszeczkę więcej.

Co chcemy osiągnąć i w jaki sposób? Na razie zastanawiamy się nad modelem dalszego funkcjonowania. Na pewno chcemy być rozpoznawalni. Projekt LIDER ma kojarzyć się ze wszystkim tym, co pozytywne w straży. Zamiast telewizora – ćwiczenia. Zamiast marudzenia – proponowanie rozwiązań problemów. Zaszczepianie rozwojowych trendów w straży. Godne reprezentowanie munduru. Robić można wiele rzeczy, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Każdy z Was może realizować coś wspólnie z nami lub na własną rękę. Każdy, komu bliskie są nasze ideały ma prawo używać naszego loga. Będziemy z tego dumni i będzie to dla nas zaszczytem!

Chcemy, aby nasza idea, nazwa, znaki graficzne – przeniknęły straż na wskroś. Niech staną się symbolem pozytywu. Pamiętajcie – każdy odpowiada za dobre imię projektu. Zaczynamy wytwarzać najwyższy standard w straży i nie interesuje nas nic mniejszego!

W miarę rozwijania się projektu, wraz ze współtworzącymi go ze mną kolegami (obecnie jest to grupa około 10 osób, które również administrują niniejszą stroną) planujemy nieco bardziej skonkretyzować naszą działalność. Co to będzie – jeszcze nie wiemy. Gdy już coś wymyślimy, dowiecie się o tym pierwsi.

Dużo rzeczy ciśnie się jeszcze na usta (i klawiaturę), ale na tym wypada poprzestać. Zakończę zatem cytatami, które przyszły mi na myśl w trakcie pisania tego tekstu.

„Nie kłamiemy, nie kradniemy i nie oszukujemy, ani nie tolerujemy wśród nas tych, którzy to robią”.

„Sam stań się zmianą, którą chciałbyś ujrzeć wokół siebie”.

Projekt LIDER!

****************

nie placz kochanie

– Szymon