O stronie, o autorze

Witam czytelników!


Strona cfbt.pl powstała z potrzeby szerzenia fachowej wiedzy dotyczącej pożarów wewnętrznych i wielu aspektów towarzyszących owemu zagadnieniu. Od dłuższego czasu zauważałem potrzebę wprowadzenia na naszej krajowej arenie specjalistycznej literatury opisującej te zagadnienia. Forma strony internetowej to prosty sposób na dokonanie tego. Mam nadzieję, że strona będzie się podobać i że z czasem stanie się popularna. Chciałbym tu poświęcić dużą uwage naukowej stronie walki z pożarami, ponieważ myślę, że jest ona mocno zaniedbana. Uważam, że nie istnieje dobra praktyka bez teorii, jak i dobra teoria bez sprawdzenia jej w praktyce. Walka z pożarami to nie świat laboratoriów i tablic. Nie jest to też polewanie ognia wodą bez większej refleksji. Walka z pożarami to ten obszar pośrodku. Dlatego strona będzie miejscem, gdzie zapoznać się będzie można z wiadomościami teoretycznymi przedstawianymi w ujęciu praktycznym. Opisywane będą nie tylko odpowiedzi na pytania co, gdzie i kiedy, ale również (a może przede wszystkim) - DLACZEGO?

Inspiracją do powstania strony były spotkania oraz kontakty z osobami znanymi w świecie pożarów wewnętrznych, oddanymi pasji, jaką jest rozwijanie tej dziedziny ogólnie rozumianego ratownicwta i mogącymi się legitymować znaczącymi dokonaniami na tej arenie. Były nią też inne blogi i strony, które będę sukcesywnie promował w części strony poświęconej ciekawym miejscom w sieci.

Na stronie pojawiać się też będą inne treści. Planuję umieszczać tu przemyślenia i recenzje na temat wyposażenia technicznego a także refleksje dotyczące etyki strażackiej profesji. Nie będe ukrywał, że bycie strażakiem, pożarnictwo, ratownictwo - jakkolwiek to nazywać - jest moją wielką pasją życiową. Dlatego na stronie pojawią się też moje prywatne przemyślenia dotyczące naszych realiów. Będe też starał się opisywać wyposażenie techniczne - ciekawe i przydatne jednostki sprzętowe. I choć wolę mówić dobrze o ludziach, sprawach i rzeczach - wszelkim przejawom buratcwa, bublom technicznym i codziennym bzdurom oddana zostanie należna porcja prawdy!

Chcialbym też, aby strona byla uzewnetrznieniem zasad, które są mi bliskie. Kilka z nich zamieszczam poniżej, inne pojawią się w kolejnych wpisach:

"Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!"

"Rytuna jest śmiercią profesjonalizmu."

"Hołdowanie zasadom jest wartością samą w sobie i nie wymaga uzasadnienia."

Zapraszam do lektury!

 

Autorem strony jest Szymon Kokot-Góra. Jestem strażakiem i wiecznym uczniem tej profesji. Od roku 2003 posiadam wykształcenie inżyniera pożarnictwa po ukończeniu studiów dziennych w SGSP. Od 2005 roku jestem magistrem inżynierem pożarnictwa. W roku 2008 ukończyłem studia podyplomowe z zakresu BHP w CIOP-PIB. W 2011 ukończyłem studia pedagogiczne, nadające kwalifikacje nauczycielskie, na uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

 

Wkrótce pojawi się kilka słów więcej :) Pozdrawiam

********************************

 

Statystyka strony:

https://stat62135.miroart.pl/cfbt.pl/